Līdz ar pavasara atnākšanu dārznieki domā par nopietnu jautājumu – kā pavasarī apstrādāt dārzu pirms pumpuru atvēršanās. Galu galā ir nepieciešams aizsargāt kokus no kaitēm un kaitēkļiem.
Koku apstrāde pavasarī pirms pumpuru ziedēšanas ir viens no galvenajiem dārza kopšanas posmiem, kas palīdz novērst sēnīšu infekciju attīstību, iznīcināt kaitēkļus un stiprināt augu veselību.
Agrā pavasarī koki un krūmi ir īpaši neaizsargāti pret pārziemojošiem kaitēkļiem un sēnīšu sporām. Ja nesmidzināt laikus, līdz vasarai dārzs var ciest no kaitēm un kaitēkļiem. Tāpēc ir svarīgi iepriekš noteikt, ar ko kokus apstrādāt pavasarī pirms pumpuru atvēršanās, lai mazinātu riskus.
Kā apstrādāt augļu kokus pirms pumpuru plaukšanas
Vara sulfātu eksperti izmanto, lai aizsargātu pret dažādām sēnīšu kaitēm, tostarp kraupi, kokomikozi, moniliozi un citām. Profilaktisko devu atšķaida 1% koncentrācijā (100 g uz 10 l ūdens). Pārspīlējot, koki gūs smagus bojājumus.
Dzelzs sulfāts ir efektīvs pret sūnām, ķērpjiem un sēnīšu infekcijām. Uzlabo mizas struktūru un piesātina kokus ar dzelzi. To atšķaida 3-5% koncentrācijā (300-500 g uz 10 l ūdens).
Bordo maisījums ir kombinēts produkts, kas satur vara sulfātu un kaļķi, kas aizsargā pret sēnīšu kaitēm un baktērijām. Izmanto 3% šķīdumu (300 g vara sulfāta un 400 g dzēsto kaļķu uz 10 l ūdens).
Urīnviela (karbamīds) – papildus kaišu apkarošanai piesātina kokus ar slāpekli, stimulējot augšanu. To atšķaida 5-7% koncentrācijā (500-700 g uz 10 l ūdens).
Ja nezināt, ar ko apsmidzināt kokus pavasarī pirms pumpuru atvēršanās, ir svarīgi ņemt vērā to stāvokli un iespējamos riskus. Sēnīšu un sūnu iznīcināšanai – dzelzs vai vara sulfāts; ja kokiem nepieciešams papildu uzturs – urīnviela.
Īpaši svarīga ir dārza apstrāde martā, jo šajā laikā koki vēl guļ, un kaitēkļi un sēnīšu sporas jau sāk aktivizēties. Šajā periodā ieteicams veikt koku sanitāro atzarošanu, noņemt vecās mizas, sūnas un ķērpjus, kā arī apstrādāt kokus ar kādu no iepriekš minētajiem līdzekļiem.